TOVAR V AKCII

naša cena 57,72 €
skladom
naša cena 13,95 €
skladom

KONTAKTY

T-mobil: 0911101624
Orange : 0905262977
tel:
info@motoolej.eu
po - pia 8 00 - 16,00

NAJPREDÁVANEJŠÍ

 

 

 


MÁTE SPRÁVNY OLEJ?

AKO VYBRAŤ SPRÁVNY MOTOROVÝ OLEJ

 

Aké označenie nájdeme na obale? Keď nebudeme brať do úvahy značku, ostáva nám len klasifikácia podľa SAE a podľa API, na obale sú ešte aj ďalšie klasifikácie jednotlivých výrobcov ale SAE a API je základná klasifikácia.

Klasifikácia SAE určuje vlastne "tekutosť" oleja v zime a mazaciu schopnosť oleja v lete, SAE 15W- 40 je najbežnejší olej pre motorové vozidlá. Čím je číslo nižšie 15W,10W,5W,0W, tým je olej tekutejší v zime.

Hovorí sa, že do našich podmienok je vhodný olej SAE 15W-40.Nič nepokazíme, práve naopak, ak do motora dáme kvalitnejší olej.

Skúste si jednoduchý pokus, nalejte trocha oleja 15W-40 do vrchnáčika a dajte ho na hodinku do mrazáku. Olej je ako cukrík roztopený na slnku, ak si niekto myslí, že "toto" v zime premaže motor, tak je na omyle. Preto sa aj vraví, že motor má v zime prvý kilometer až o 200% väčšiu spotrebu ako v lete. Takýto olej sa stane tekutým a premaže všetky namáhané časti motora až za 15-20 sekúnd. Už keď sa naleje do vrchnáka olej SAE 10W-40 rozdiel v tekutosti bude viditeľný! Ak sa kvalitnejší olej prejaví znížením spotreby len o 2-3%, ušetríte za životnosť oleja na 15000 km až 20-30litrov benzínu, a to vám zaplatí zvýšené náklady na kvalitnejší olej, o ochrane motora ani nehovoriac.

Kvalitu oleja poznáme podľa klasifikácie API SG/CD, kde S znamená že olej je určený pre benzínové oleje a C pre naftové. Ďalšie písmeno určuje kvalitu oleja, čím ďalej je písmeno v abecede tým, je olej kvalitnejší, napríklad SL je kvalitnejší ako SG. Na obale ešte bývajú aj klasifikácie jednotlivých výrobcov ale základné rozdelenie je podľa SAE a API.

Ďalej sa často píše o tom, že moderný olej naliaty do motora môže uvoľniť karbónové usadeniny a zníži sa tesnosť motora a zvýši sa spotreba. Toto platilo pred 30 rokmi, keď ešte len začínali syntetické oleje. V súčasnosti už nič také nehrozí ,treba byť len opatrný pri starých škodovkách a žigulákoch, ale kto by tam lial drahú syntetiku? Aj vzájomná zameniteľnosť olejov je bezproblémová, takže môžeme bez obáv naliať do motora kvalitný synteticky olej, aj keď tam predtým bol minerál. Čo sa týka výmenných intervalov, nemal by sa prekračovať 15000km, i keď niektorý výrobcovia predpisujú až 30000 km. Keď sa rozpočíta investícia do kvalitného oleja na 15000km ide na 100km o korunové položky. Táto investícia sa vám určite vráti.

 

Aký olej je vhodný pre moje auto ? Redší alebo hustejší ?

Hustejší olej = väčšia spotreba, alebo kde je rovnováha?

Je to veľmi jednoduché - čím je olej hustejší, tým väčší odpor musí pri práci váš motor prekonávať.Ako zistiť ktorý je vhodný? Nuž podľa čísla na obale - 40 je niečo ako med a 5 znamená nižšiu hustotu.

Ale ako vždy aj v tomto je háčik. Motor keď je studený obľubuje práve nižšiu hustotu oleja, ale po zahriati je zase vhodnejší olej hustejší.Asi najlepšou možnosťou je voľba plne syntetického oleja. Ten je menej hustejší ako klasický olej, takže motoru viac pomôže keď je studený, a súčasne dobre maže aj za vysokých teplôt. To je prvý dôvod ktorý vraví pre plnú syntetiku. Druhým argumentom je jeho dlhšia životnosť. A posledným dôvodom prečo po takomto oleji siahnuť je tá skutočnosť, že ide o plne umelý produkt - čiže nopochádza z ložísk zo severného mora. Ide teda o ekologický produkt.

Zdroj : www.auto.sk (http://www.auto.sk/spravy/?clanok=6375)

Môžem si priniesť vlastný olej do autorizovaného servisu ?

V autorizovaný servisoch si nemôžu dovoliť, aby pri záručných prehliadkach neprijali od majiteľa automobilu motorový olej, ktorý je v originálnom balení s vyhovujúcimi parametrami určenými výrobcom automobilu. Takéto správanie je proti pravidlám legislatívy Európskej únie a za nedodržanie týchto podmienok je možné uložiť pokutu. Nenechajte sa oklamať a trvajte na svojich právach spotrebiteľa kdekoľvek na území EU.

 

M2UxOGN